Obvestila
CIVIC EU SKUPAJ K BOLJŠI PRIHODNOSTI ZA MLADE
Projekt Civic EU po dveh letih trajanja se približuje svojemu zaključku. V projektu smo mlade usposobili za izvajanje družbenega spremljanja in v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana so mladi raziskovalci pregledali uspešnost izvedbe trenutne strategije za mlade. Prvemu raziskovalnemu delu je sledil proces mladinskega dialoga v sklopu katerega so mladi pripravili nekaj bistvenih predlogov za izboljšanje položaja za mlade na obrobju mesta.
Aktivnost projekta pa smo izvajali tudi v Kopru. V sodelovanju z Gimnazijo Koper smo za dijake 3. letnikov organizirali dva seminarja o duševnem zdravju, v okviru Placa priložnosti pa smo mladim predstavili rezultate projekta in premišljevali kako uskladiti lastne in skupnostne interese.
Prvi nacionalni seminar – Vpliv spolnih vlog na čustveno izražanje in duševno zdravje mladih
- Kraj: Fakulteta za humanistične študije, Titov trg 5, 6000 Koper
- Datum: 7. maj 2024, od 9.00 do 10.45
- Število udeležencev: 102 osebi
V okviru seminarja smo se skupaj psihoterapevtoma Mirjano Palčič Bubnič in Boštjanom Lužnikom, ter psihologom Maticem Muncem, pogovarjali o pomenu spolnih vlog pri vprašanju duševnega zdravja, o tem kako spolne vloge vplivajo na načine čustvovanja in o tem kaj naj bi bila prava moškost. Prav tako pa so mladim podali številne nasvete, o tem kaj lahko vsak posameznik naredi za premagovanje stresa ter kje lahko poiščejo institucionalno pomoč.
Ob tem so strokovnjaki z veseljem odgovorili tudi na številna vprašanja mladih. Razvila se je pestra debata, kjer so premišljevali o vplivu šole, socialnih medijev, disfunkcionalnih družinskih okoljih, ter pristnih odnosov s prijatelji in o tem kaj lahko narediš, da pomagaš prijatelju v stiski.
Drugi nacionalni seminar – Duševno zdravje mladih in vplivi izoliranosti zaradi epidemije COVID-19
- Kraj: Fakulteta za humanistične študije, Titov trg 5, 6000 Koper
- Datum: 7. maj 2024, od 11.30 do 13.00
- Število udeležencev: 102 osebi
V okviru drugega seminarja je dijakinje in dijake nagovoril Žan Papič, ki je na svojevrsten način in s pronicljivim humorjem udeležencem pripovedoval o svoji zgodbi ter soočenju z duševnimi težavami. V svojem govoru je predstavil številne trenutke ob katerih se mladi počutijo izolirane in same, a so velikokrat prisotne tudi pri številnih vrstnikih.
Poseben poudarek je bil namenjen vprašanju epidemije COVID-19, ki je mlade zaprla v svoje domove in jih izolirala od prijateljev. S tem pa je bistveno vplival na duševno stanje celotne generacije.
Zaključni dogodek – Pomen vključevanja mladih v oblikovanje skupnosti
- Kraj: Arena Bonifika, Cesta Zore Perelo-Godina 3, 6000 Koper
- Datum: 17. oktober 2024, od 13.00 do 14.30
- Število udeležencev: 26 osebi
Na zaključnem dogodku smo predstavili vse faze in rezultate projekta, mladim smo predstavili koncept civilno-družbenega spremljanja in mladinskega dialoga ter aktivnosti, ki smo jih znotraj projekta izvajali. Predstavili smo jim tudi 50 priporočil za krepitev civilnega angažiranja in socialnega vključevanja mladih, ki smo jih pripravili na podlagi procesa mladinskega dialoga. Predstavili smo jih proces priprave priporočil, razdelitev na področja in njihov namen.
Po predstavitvi smo nadaljevali z delavnico z Lego Serious Play, v okviru katere smo z mladimi raziskovalci njihova področja zanimanja, kaj lahko kot posamezniki sami naredijo na teh področji in kako lahko kot skupina vključijo vsa njihova področja v enotno skupnost. Skozi debato smo želeli premišljevati o možnih konfliktnih med individualnimi in skupnostnimi interesi ter iskati načine za njihovo razrešitev in oblikovanje harmonične družbe.
Projekt je sofinanciran strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.