Obvestila

IZ GRENOBLE V KOPER: ZAČETEK NOVE PROSTOVOLJSKE IZKUŠNJE

Objavil PiNA 9 aprila, 2025

Na začetku marca, se je naši ekipi pridružila Interreg prostovoljka Alice Vigne iz Francije. Delovala bo na področju Interreg projektov, predvsem na področju komunikacije, koordinacije in administracije v podporo projektu Karst Firewall 5.0.
Ob začetku nove dogodivščine na PiNi smo ji zastavili nekaj vprašanj, njene odgovore pa delimo z vami:

 

Kaj si želiš odnesti iz prostovoljske izkušnje?

To prostovoljsko izkušnjo začenjam z veliko pričakovanji! Želim razumeti kako deluje vodenje projektov v evropski nevladni organizaciji, hkrati pa upam, da bom dobila vpogled v oblikovanje projektov v začetni fazi, v koordinaciji kompleksnega partnerstva ter pri izvajanju dejavnosti v medkulturnem in večjezičnem okolju. Prav tako upam, da bom delala na nekaterih tehničnih vidikih poročanja o projektih za EU programe, kot sta INTERREG ali Erasmus+.

Zanimam se tudi za opazovanje PiNE pri delu, da bi razumela povezavo med lokalnim vključevanjem in širšo evropsko vizijo. Želim izvedeti, kakšne so možnosti za dinamične civilnodružbene organizacije, da prispevajo k politiki EU, na primer pri prenašanju glasov državljanov, podpiranju konkretnih kohezijskih projektov, oblikovanju pripovedi ali predlaganju novih usmeritev politike. Upam, da bom spoznala omogočanje medkulturnega dialoga ter sodelovanje med institucionalnimi in neinstitucionalnimi deležniki preko meja.

In na koncu, želim izvedeti več o Kopru, Sloveniji in severnih Balkanskih državah. Zgodovina te regije me zelo zanima, zato upam, da bom lahko izkusila in raziskala nekatere socialne, kulturne in politične dinamike regije.”

 

Česa se najbolj veseliš?

“Biti na terenu in opazovati konkretno sodelovanje med partnerji projekta Karst Firewall 5.0. avdušena sem tudi nad učenjem slovenščine in komaj čakam, da bom lahko vodila osnovni pogovor v tem jeziku!”

 

Kaj prinašaš s seboj na PiNO?

“Z izkušnjami na področju analize politik prinašam spretnosti, ki so uporabne pri raziskovanju, analizi, evalvaciji in pisanju. Na primer, kako izvajati zgodovinske ali pravne preglede, kvalitativna intervjuvanja ali analize statističnih podatkov. Delala sem na področju razvoja in kohezijske politike, tako v Evropi kot na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki. Poleg metod za analizo, so mi te izkušnje pomagale razviti dobro znanje nekaterih regij in programov ter teorij razvoja.

Navajena sem delati tudi v medkulturnem okolju, usklajevati različne jezike in kulturne občutljivosti, zato upam, da bom lahko podprla učinkovito komunikacijo v tam okolju.
Delam lahko v francoščini, angleščini, nemščini in italijanščini, izvajam prevode, urejanje besedil, kot dodatno znanje pa učim francoščino kot tuji jezik.”

 

Na kaj pomisliš, ko slišiš besedo PiNA?

“Špansko pesem Anda Jaleo, ki se začne z besedami: “Yo me subí a un pino verde, por ver si la divisaba.”
Zdaj pa vem, da gre za uspešno nevladno organizacijo s sedežem v Kopru, ki spodbuja čezmejni dialog, socialno vključenost in izobraževanje, zato ob besedi PiNA pomislim predvsem na civilnodružbene pobude.”

 

Kaj te je motiviralo k temu, da si se prijavila na prakso na PiNI?

“Iskala sem priložnost za delo na področju čezmejnega sodelovanja, še posebej v osrednji Evropi ali na Balkanu, regiji, ki je ne poznam dobro in katere sem željna raziskovanja.
Projekt Karst Firewall 5.0 ima zelo konkreten cilj – osredotoča se na okolje in učinkovito sodelovanje pri obvladovanju požarov v naravi. PiNA se mi je zdela organizacija, ki je v skladu z mojimi vrednotami, kot so človečnost, medkulturnost in socialna pravičnost. To me je motiviralo, da sem se odločila za prostovoljstvo, podporo pozitivnemu projektu in izkusiti delo PiNE na terenu!”

 

Imaš pred sabo kakšne izzive?

“Učiti se, kako poteka dvojezično sodelovanje, saj ne govorim slovenščine.”

 

Na katerem področju boš delovala in od kje interes za to področje? 

“S komunikacijskimi, koordinacijskimi in administrativnimi nalogami bom podprla projekt Karst Firewall 5.0.
Vedno me je zanimalo graditi mostove, ustvarjati povezave preko razlik, pomagati ljudem, da si izmenjajo ideje in najdejo rešitve za skupne izzive. Podnebno-pogojeni požari so aktualen primer, kako trenutni izzivi nimajo meja ali narodnosti, ampak jih je treba reševati na kolektiven način.”

 

Bi želela deliti kakšno misel, zapis, ki ti je še posebej pri srcu?

“Sbagliando si impara!” Ko sem se v srednji šoli učila italijanščino, nas je učiteljica vedno spodbujala, da sodelujemo s ponavljanjem tega citata. To je verjetno ena najmočnejših stvari, ki nam jo je lahko predala, saj je bil to edini način za napredek – sprejeti lastne napake in nepravilnosti.”

 

Hvala Alice, da smo te lahko boljše spoznali. Dobrodošla na PiNO.